Home » Articles [ Добави курсова работа ]

Total entries in catalog: 63
Shown entries: 1-10
Pages: 1 2 3 ... 6 7 »

Вземането на решение като психологически проблем

Един от съвременните приложнопсихологически аспекти на по-магане е свързан с подобряване на личностната ефективност и социалните взаимодействия. Най-често това са обучително-тренингови консултативни намеси, целящи промени в личностната зрялост, социалната компетентност, уменията за вграждане и самопрезентация. Вземането на решение за действие е важна и неизменна част от механизма на поведение, оп
Курсови работи | Прегледи: 284 | Автор: Вземането на решение като психологически | Добавил: defaultNick | Дата: 21.10.2018 | Коментари (0)

К А З У С

в млр. CHF

Показател

2015

2014

2013

Нетна печалба

7,1

12,4

15,1

Приходи

80,0

90,0

99,0

Инвестиции

41,0

45,0

55,0

 През разглеждания период туристическата фирма понася последиците от световната икономическа криза и най-лошото е, че тенденцията във всяка следваща година е да намаляват приходите. 

От предоставената информация на курсови работи за периода 2013-2015 година се наблюдава една крайно неблагоприятна тенденция за намаляване на приходите от дейността. 

При нетната печалба отбелязват курсови работи ситуацията е още по-неблагоприятна. 

  1. Изчислете рентабилността на инвестициите 
Курсови работи | Прегледи: 269 | Автор: курсова работа | Добавил: kisok | Дата: 18.08.2018 | Коментари (0)

СТАРИЯ РИМ

Район с тесни улички с интересни имена, широки барокови пло­щади и колоритни дворчета, Старият Рим е разположен върху участъка земя, след който Тибър отива на запад към Ватикана. През Ренесанса, когато папите управляват както от дворците във Ватикана, така и от Латеран, този район се превръща в търгобски център на града е установено от курсови работи. Занаятчиите и собствениците на магазини се трудят под сянката на огромните дворци, постро­ени, за да обединяват властта и престижа на водещите лич­ности от папския дбор. Писателите и хората на изкуството като сатирика Аретино и златаря-скулптор Челини отправят иронични коментари за променливите успехи на придворните и куртизанките, обитаващи района. В Стария Рим е установено от курсови работи, че все още живе­ят занаятчии и хора на изкустбото, но броят им намалява с урбанизирането на района. Два от най-оживените площади в Рим - Пиаца Навона и Пиаца дел Пантеон, са перлите в корона­та от кафенета, модерни магазини, закусвални, клубове и магази­ни за вино.

Старият Рим е район според курсови работи, който трябва да се разгледа пеша. Може­те да направите това както през делничните дни, когато малките магазинчета са отворени и навсякъде кипи живот, така и в неделя, когато има далеч по-малко движение и шум, които да отвличат вниманието ви, и можете спокойно да разгледате ста­рите дворци и цьркби, за да оцените мащаба и хармоничните им форми.

По подробно на курсови работи

Курсови работи | Прегледи: 227 | Автор: Курсови работи | Добавил: kisok | Дата: 06.10.2017 | Коментари (0)

Базилика ди Сан Пиетро - Базиликата "Свети Петър" - реферат. Най-голямата църква в света, пос­троена върху гробницата на свети Петър, е същевременно и най-внушителното и изумително архитектурно постижение на Ренесанса. Историята й според курсови работи започва още от 319 г., когато импера­тор Константин построява базилика на мястото на гробница­та на свети Петър. Тази първа църква както установиха курсови работи съществува над хиляда години, претърпявайки редица реставрации и промени, чак до­като е застрашена от рухване към средата на XV 6. През 1452 г. започва възстановяването й, което бързо е изоставено поради липсата на средства. През 1506 г. папа Юлий II поръчва на архи­текта Браманте да разруши всички постройки и да построи нова базилика, която да надмине по великолепие дори тази на Константин. Но базиликата е построена и осветена чак през 1626 г. 

Въпреки, че Браманте не постига голям напредък в преустрояването на новата базилика, той все пак успява да направи общия план на църквата и да създаде масивните колони, поддържащи купола, което е от решаващо значение. След смъртта на Бра­манте през 1514 г., в един или друг момент всеки от тримата му приемници - Рафаел, Сангало и Перуци, предлага първоначал­ния план да бъде променен по някакъв начин.

Но отново липсата на средства, съперничеството между архи­тектите и най-вече смутът, предизвикан от плячкосването на Рим през 1527 г. и ескалиращата криза на Реформацията правят така, че да бъде постигнат съвсем малък напредък. Все пак, от проведеното проучване на курсови работи през 1546 г. папа Павел се обръща към Микеланджело и повече или по-малко принуждава остаряващия художник да завърши сграда­та. Главният кораб също е променен. желанието на папа Павел V е крилата на църквата да се пресичат в латински стил (едното крило да е по-дълго от останалите), така че Карло Мадерно удължава едно от крилата, за да може централния кораб да бъде по-дълъг. Той работи и по фасадата. Навремето всичко това търпи много критики, защото се оказва, че куполът ос­тава скрит за хората долу. Той е и повече широк, отколкото дълъг.

Установено е от курсови работи, че докато се изкачвате по стълбите към църквата, оградена от статуите на свети Петър и Павел, над централния вход ще видите (Лоджиа деле Бенедициони -Галерията за благославяне). Това е балконът, където се обявя­ват новоизбраните папи и откъдето те дават своята апосто-лическа благословия на тържествени празници. Сводът над вас е украсен с богатя декоративна мазилка, а мозайката над централния вход до портика е доста добре реставрирана творба от XIV 6. на Джото, която е останала още от първоначална­та базилика. Бронзовите врати на главния вход също са от ста­рата базилика. 

Повече информация за курсовта работа може да получите ако я поръчате на курсови 

Курсови работи | Прегледи: 287 | Автор: Курсови работи | Добавил: kisok | Дата: 06.10.2017 | Коментари (0)

Видове рискове във финансовата сфера – класификация

Същестуват множество класификации но прилаганата от курсови работи е следната:

  1. кредитни рискове или риск на дефицита в кредитните сделки;
  2. лихвени рискове или рискове от промяна на пазарните лихвени проценти;
  3. балансови рискове или рискове на балансова структура, възникващи в следствие от т.нар.”балансови процепи”, дупки, т.е. разрив между падежната структура по актива и пасива на баланса;
  4. валутни рискове или рискове от промяна на валутния курс;
  5. ликвидни – т.е. нарушаване на ликвидната способност, т.е. да се разплащат бързо и навреме с кредиторите си;
  6. пазарни рискове – влизат лихвени и валутни рискове. Тук се включват още рискове от промяна на борсовите индекси, цените на борсовите инструменти и рисковете от промяна цените на благородните метали.
  7. Специално място заемат т.нар.”репутационни рискове” – риск  срещу репутацията, от накърняване на репутацията или накърнен имидж. Ако са налице симптоми за такива рискове се използва следната теза “naming and shaming”в превод буквално именуване и засрамване на тези институции. Репутацията е символ на нематериалната стойност на фирмата и индиректно участва във формирането на нейната цена. Тези рискове според курсови работи се третират главно чрез средствата на вътрешния репортинг, чрез вътрешния и външния PR като елементи на комуникационния микс чрез инструменти, мерки за стимулиране и стабилизиране на корпоративния (културния) профил чрез съблюдаване на принципите на CG, чрез баланс на интересите.

Отделно място според курсови работи и внимание се отделя на рискове от осъществяване на извънбалансови сделки – сделки от деривативи – не участват (не се отчитат) като позиции при формирането на баланса, но участват във формирането на финансовия крайния резултат. Негативен потенциал, който трябва да бъде хеджиран и чрез хеджиране се трансформират задължения, и се осигурява защита преди всичка от пазарни рискове, лихвени, вялетни и т.н.

След атаките в САЩ от 11.09.2001 г. се говори за рискове от терористични атаки. Тези рискове са изключително негативни. Тук потенциалът за шанс е почти нулев, тъй като те оказват директно тотално негативно влияние върху глобалната икономика, фирмените финанси – т.нар. период на “глобално борсово мъртвило”- ноември 2002 г.- рецесия на борсите, борсова капитализация в света бе изядена на половина. Парализиран е финансовият пазар, финансовите и капиталовите борсови сделки.След края на тази глобална криза започва период на оживление дори на фона на промяната. Най-силно –цените на комодитис – петрол, природен газ и др. – рисковете са в подем.

По подробно вижте на курсови работи

Курсови работи | Прегледи: 314 | Автор: Иванова | Добавил: kisok | Дата: 30.09.2017 | Коментари (0)

Оправдани и неоправдани рискове

В модерния фирмен (финансов) мениджмънт рискът се интерпретира двустранно и оттам следва “парадоксът на риск-мениджмънта” и оттам се интерпретират рисковете. Оправданите рискове са тези, чието настъпване и управление може да се посрещне, се подходи с подходящи инструменти, подход, така че резултатите от управлението на риска да бъдат поносими от риск-мениджмънта не само във финансово отношение, но и от гл.т. на запазването, съхраняването и ненакърняването на финансовите компетенции. Оправданите рискове са онези, които могат  да се акцентират от топ-мениджмънта, но след като той е положил всички усилия да диверсифицира опасната рискова маса. При това положение се отстраняват рисковете, които носят загуби, а се остават рисковете, които дават шансове за успех.

Това разбиране на рисковете предопределя т.нар.”рисков апетит” или “рискова толерантност” по отношение на конкретни бизнес полета или ключови сделки.

2)-ри извод в курсовата работа:”Сама по себе си опасната риск маса и загубите, които тя предполага (предизвиква) не представляват съдържанието (консистенцията) на рисковете.” Далеч по-важно е отчетените резултати, в т.ч. и прогнозираните загуби да не бъдат по-високи, респ. по-големи от планираните такива.

Особено актуален в големите корпорации става въпросът за измеренията, съдържанието, целите и задачите на рисковата политика “risk policy”, доколкото дефинирането на това понятие и произтичащото от това делегиране на компетенции, са съществени задачи на стратегическото управление на топ-мениджмънта. Нещо повече, спецификата на рисковете в сферата на финансовото обслужване (финансовата индустрия) превръща тази рискова политика в интегрална част на стратегическия мениджмънт (управлението като такова). Тук, разбира се, в съдържателен аспект на курсови работи се претеглят шансовете за постигане на баланс межде реалностите “риск-доходи”(risk-income).

Новото в прочита на темата на курсови работи “рискова политика” е, че тя се разглежда, дефинира, третира в светлината на Corporate Governance и произтичащите от това изисквания за контрол и баланс на интересите между интересите на мениджмънта и основните стейкхолдъри при неотменимо визиране на социалната отговорност на финансовите корпорации.

Курсови работи | Прегледи: 312 | Автор: Иванова | Добавил: kisok | Дата: 30.09.2017 | Коментари (0)

Организационни структури

 

Темата “организация” е една от централните теми в стратегическия мениджмънт на всяка корпорация. Класически тя се изучава в 2 насоки и се конкретизира в 2 части:

  1. изучаване на организационните структури;
  2. изучаване на процесната организация – органинзация на процесите.

В първия случай (първата част) тя се приема, съсредоточава и изразява като носеща конструкция, структурата на мениджмънта, т.е. обособени инстанции, екипи със специален и собствен статут и компетенции, които реализират стратегията, вземат и трансформират решения, извършват информационно осигуряване, осъществяват маркетингово управление във всичките му дименсии, контрол, управление на персонала, финансов мениджмънт и т.н.

Винаги във всяка една организация е в сила една управленска аксиома, валидна от 1962 г. и изказана от историка Алфред Чандлър Младши в неговия реферат и гласи, че:”Структурата следва стратегията.”(Structure follows Strategies), т.е. независимо от това какъв е предметът на  курсовата работа дейността организационното структурно изграждане организира стратегическото изграждане или организацията на стратегията и то прави възможно успешната реализация на тази стратегия. Нагледно за илюстрация организационната структура се представя чрез т.нар. “organic gram” или органиграма, която да представя йерархичната подреденост на различните управленски инстанции във времето и пространството повече на курсови работи.

Втората част – организация на процесите представя мениджмънта и съдържащите се в него функции в действие в една непрекъснатост и това предполага т.нар. “самоуправление” (self-management) в търсенето на оптимални параметри за функциониране. Поради процесната организация сферата на финансовите услуги много бързо еволюира под въздействието на вълните на глобализация; а също така и на индустриализация, т.е. отделните сделки и продукти са много високо стандартизирани. Те се създават и фукционират в модерни софтуерни програмни решения, които като практика редуцират разходите, но това налага и необходимостта от консултинг, който е трансмисия или свързващо звено между високостандартизираните продукти и конкретната висока клиентска потребност. Само при наличието на тези условия е възможно да се осъществува масово предлагане с индивидуална ориентация-адаптация, която в никакъв случай не става и не се осъществява по силата на старата максима:”Всичко за всеки”, а “Висока специализация, но адаптирана към клиентския сегмент”. Процесната организация (адаптация) е онази сфера, която съдържа, убещава успех на тоталната промяна с най-висок потенциал; процент на промяна (60-65%), т.е. усъвършенстването на мениджмънта започва от процесите, ключовите компетенции и рефлектира върху стратегията.

Съвсем естествено всяка организация застава пред важния въпрос:”Какъв е оптималният модел на нейната организационна структура?” Изборът на оптимален модел зависи от 3 групи фактори, които представляват т.нар.”рамка за оценка на структурното изграждане”, а те са представени в курсови работи:

  1. група фактори е комплексна – развитието на финансовия сектор. Развитието във финансовия сектор от една страна се характеризира с финансови иновации чрез създаване на иновационни продукти и иновационни стратегии за тяхното създаване и предлагане (E.g. деривативи – нач. на 80-те год. на ХХ в. С тяхна помощ успешно се отстраняват комплексните рискове от финансовите институции: базови лихви, депозити, ЦК на депо, фючърс – базисен актив, който се използва за погасяване на даден дълг).

Процесите в околната среда изискват и принуждават финансовите институции да поддържат мобилна малка организационна структура – да създава малки, гъвкави структурни единици по силата на един принцип от индустрията –“the small is beautiful”; залага се на малки и много функционални екипи. Това е принцип, който тотално импонира Lean Management-а. Представляват се от много функционални екипи, при които по определени начини осъщетвуват ключови сделки. Тромавите структури се заменят с мобилни структури (Cross Financial Teams), които в отделни случаи са включили различни мениджъри и експерти с различни профили – планови мениджъри, юристи, системни анализатори, логистици, финансови мениджъри, маркетингови мениджъри, мениджъри по човешките ресурси и т.н.

Курсови работи | Прегледи: 272 | Автор: Иванова | Добавил: kisok | Дата: 30.09.2017 | Коментари (0)

Казус - атестация в държавната администрация

Система за оценка на изпълнението на длъжността в държавната администрация може да се смята за успешно действаща, когато осигурява възможностите:

За служителите в държавната администрация:

  • да разбират как ръководителят гледа на изпълнението им;
  • да получат признание за приноса си;
  • да обсъждат потребностите си във връзка със своето развитие;
  • да получават напътствия и насоки за решаване на казуси;
  • да мислят конструктивно за роботата си и за това как я изпълняват;
  • да разговарят със своя ръководител.
    За ръководителите в държавната администрация:
Курсови работи | Прегледи: 335 | Автор: казус, тест | Добавил: kisok | Дата: 12.11.2016 | Коментари (0)

Кои са главните цели на корпоративния уебсайт? Защо предприятието е добре да да има уебсайт?

Главната цел на фирмения или корпоративния уебсайт е да представи фирмата в глобалното пространство пред нейните настоящи и бъдещи клиенти. На въпроса „Какво уеб сайтът може да направи за фирмата?” могат да бъдат дадени много разнообразни отговори:

•          Да се представи на нови клиенти и пазари.

•          Да превърне хора с непостоянни интереси в клиенти и да предостави информация за фирмата – каква е нейната дейност, какво прави и какво не прави.

•          Да информира клиентите за нови продукти, услуги, въпроси, проекти събития, казуси и т.н.

•          Да е продължение на реклами или публикации в пресата.

•          Да спести пари за печат, пощенски разходи и поддръжка на телефон.

•          Да предостави по-добра и по-бърза поддръжка на клиентите.

•          Да оцени потребителския интерес по отношение на продукти или събития.

•          Да поддържа бизнес взаимоотношенията с клиенти и контрагенти.

Курсови работи | Прегледи: 294 | Автор: Казуси и задачи | Добавил: kisok | Дата: 12.11.2016 | Коментари (0)

  1. Продадена е продукция с продажна цена 2 000 лв. По сделката е начислен 20 % ДДС. Парите от продажбата са постъпили по разплащателната сметка на предприятието. Същата продукция се е намирала в склада и се оценява на 1 600 лв.

Счетоводство - кратък пример решение на задача.

Д-т с-ка клиенти - 2400

            К-т с-ка Приходи от продажба на продукция – 2000

            К-т с-ка начислен ДДС за продажби – 400

 

Д-т с-ка Приходи от продажба на продукция – 1600

            К-т с-ка Продукция – 1600

Курсови работи | Прегледи: 245 | Автор: курсов проект | Добавил: defaultNick | Дата: 04.07.2016 | Коментари (0)